Kolory we wnętrzu – dobór, kompozycja i ogólne założenia
Autor: Brand Home Design Ksenia Dodak, publikacja: 2023-02-13
Remont lub kupno domu czy mieszkania wiążą się nie tylko z realizacją fundamentalnych założeń projektu, ale także późniejszym procesem wykończeniowym. Przemyślane wykończenie domu (dotyczące wystroju, barw czy użycia konkretnych mebli) zagwarantuje wrażenia estetyczno-użytkowe na wyższym poziomie oraz będzie stanowiło „duszę” naszego domowego zacisza. W tym artykule poruszymy kwestię kolorów wnętrz, ich właściwy dobór, kompozycję i ogólne założenia, które stoją za dobrze dobraną kolorystyką.
Istota doboru kolorów do wnętrza domu
Współcześnie coraz silniej umacnia się świadomość o łączeniu różnych barw i odcieni. Owocuje to coraz lepszymi kompozycjami w budowanych domach.
Dzisiejsze trendy w projektowaniu, architekturze czy budownictwie wykorzystują tę wiedzę, dlatego decydując się na wykończenie domu z pomocą np. projektanta wnętrz, otrzymamy projekt, który w kompleksowy sposób połączy nasze preferencje wraz z zachowaniem odpowiedniej harmonii.
Każdy kolor ma swój charakter i unikalny nastrój, co determinuje potencjalne odczucia i wrażenia.Istotność doboru kolorów polega na ułożeniu ich w taki sposób, aby gwarantowały przyjemne doznania, płynące z przebywania w konkretnym pomieszczeniu. Nie zawsze jest to proces zachodzący świadomie, wynikający głównie z ludzkiej skłonności do preferowania elementów, które składają się na holistyczną i zrównoważoną całość.
Co warto wiedzieć o poszczególnych kolorach przed ich wyborem?
Różne kolory wzbudzają różne emocje. Zdaje się, że ów zasada działa na nas w przypadku dzieł sztuki, jednak nie jest oczywiste, że jej zasady stosują się także do wnętrza domu. Niektóre osoby mogą nieświadomie czuć się zmęczone lub nieswojo z powodu kolorystyki.
Chcąc uniknąć takiego stanu, warto poznać odcienie nastrojowe niektórych z najpopularniejszych kolorów.
Kolory: symbolika, nastroje i oddziaływanie
- Czerń — estetyczny, ponadczasowy i designerski kolor. Siłą czarnych odcieni jest ich uniwersalność. Idealnie współgrają ze szkłem, drewnem, cegłą czy kamieniem. Czarny wyraża zdecydowanie, przytulność (w połączeniu z innymi barwami lub dekoracjami) oraz nutkę tajemnicy.
- Biel — odprężający, relaksujący i uniwersalny, jak ciemniejsze barwy. Biały buduje poczucie schludności, porządku, jasności czy przestronności. Łącząc go z różnymi kolorami, można uzyskać unikatowe kompozycje, dlatego stanowi dobrą bazę wyjściową.
- Brązowy — ponadczasowy kolor, który może z powodzeniem zastąpić zarówno biały, jak i czarny. To tradycyjne rozwiązanie, które ociepli każde pomieszczenie. Podobnie jak czarny, ten kolor dobrze współgra z wieloma materiałami, dekoracjami lub elewacjami. Ma miły, estetyczny i przytulny charakter.
- Zielony — kolor, który wprowadza do wnętrza świeżość, nutę natury i świeżości. To barwa, która uspokaja, a jej charakter wiąże się z nadzieją i bezpieczeństwem. Ciemniejsze odcienie zielonego nadają elegancji, podczas gdy jaśniejsze – nowości i rześkości.
- Szary — jest odcieniem neutralnym, a przez to łatwym w łączeniu z innymi. W nadmiarze może nie mieć pozytywnych skutków, ale odpowiednio wkomponowany sprawdzi się w wielu pomieszczeniach.
Jak wybrać kolorystykę do wnętrz?
Decydując o kolorystyce do wnętrza domu, warto uwzględnić kilka zasad, a także nasze własne preferencje.
Idąc w kierunku osobistych upodobań, wybór będzie oczywisty. Powinniśmy stawiać na kolory, które najlepiej wyrażają nasz temperament i osobowość. Warto jednak zachować proporcję i zrównoważyć wybrane barwy, np. przy pomocy wcześniej wspomnianych zasad.
Zasady dobierania kolorów
1. zasada – dotyczy tzw. złotej trójki. Odbiega od klasycznych parzystych podziałów na 2 lub 4 kolory i stawia na uniwersalizm, zlokalizowany tuż pomiędzy. Trzy kolory umożliwiają znacznie więcej niż dwa, a jednocześnie nie przytłaczają chaosem, jak w przypadku większej ilości barw.
2. zasada – łączy się z poprzednią i ma nazwę, która odkrywa jej założenia: 60-30-10. Ów liczby przedstawiają procentowy udział poszczególnych kolorów we wnętrzu. Kolor główny (obejmujący ściany, część mebli czy podłogę) powinien stanowić 60% całości, kolor wtórny (nadający głębi i charakteru) 30%, gdy ostatni – kolor akcentujący (mający za zadanie, jak sama nazwa wskazuje, akcentowanie i kontrastowanie z resztą) obejmuje zaledwie 10% wystroju wnętrza. To niezwykle uniwersalna zasada, która ułatwia zrozumienie doboru kolorów.
3. zasada – opiera się na kole barw. O takiej klasyfikacji mogliśmy usłyszeć np. w szkole, gdyż przyjęty podział kolorów jest ogólnoświatowy. Skorzystanie z koła barw i sugerowanie się nim na poszczególnych etapach projektowania wnętrza może znacznie ułatwić wizualizację końcowego rezultatu.
Wybór kolorów do wnętrza domu na podstawie własnych preferencji i podanych zasad może znacznie ułatwić proces wykończeniowy.
Kolory i ich odcienie mają swoje charaktery, które rządzą się własnymi prawami. Ich skategoryzowanie i poddanie analizie w obliczu osobistych wyobrażeń i ogólnie przyjętych zasad sprawi, że kolory połączą się w harmoniczną całość.
Polecamy: